AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ YERLİ TEDARİK PROSEDÜRLERİ - ASO NÜKSAK

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ YERLİ TEDARİK PROSEDÜRLERİ

İşareti : D-001

İlgili Kişi: Nafiye Merve DEMİR (E-posta: merve.demir@asonuksak.org.tr)

 

Sayın Üyemiz,

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınan bir yazıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın (ETKB) yazısına atfen, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında Akkuyu Sahası’nda bir Nükleer Güç Santrali (NGS) tesisine ve işletimine dair anlaşmanın 12.05.2010 tarihinde imzalandığı ve ülkemizin ilk nükleer santralinin kurulması çalışmalarına başlandığı ifade edilmektedir.

 

Yazıda aynı zamanda Akkuyu NGS Projesi ihale çalışmalarının özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş olan, santralin sahibi ve gelecekteki işletmecisi Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yürütüldüğü, ihale prosedürlerine İngilizce ve Rusça olarak http://www.akkunpp.com/akkuyu-ngs-as-ankara adresinden erişilebildiği, ihaleye girecek şirketlerde aranan şartların söz konusu adresteki ” Sektörel Satınalma Prosedürü”nün 10 numaralı ekinin 1. bölümü, 1.1 ve 1.4 maddelerinde yer aldığı belirtilmektedir.

 

Beraberinde, ihale takvimine ilişkin detaylı bilgiye http://www.akkunpp.com/tedarikcilere adresinden, Tedarikçi Seçme ve Değerlendirme Kriterleri’ne ilişkin dokümana www.tobb.org.tr/EnerjiBakanligi.docx adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Bilgilerinize sunulur.

 

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası