ASO ve TAEK’ten Nükleer İşbirliği - ASO NÜKSAK

ASO ve TAEK’ten Nükleer İşbirliği

2 Ocak 2019 tarihinde Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Dr. Zafer Demircan’ı ziyaret ederek nükleer sektörde tedarikçi olmayı hedefleyen sanayicilere destek istedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yerli firmaların ülkemizde kurulacak olan nükleer güç santrallerine tedarikçi olmalarını sağlayabilmek için Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi (NÜKSAK) ile yola çıktıklarını belirtti. Nükleer sektörün, Türkiye’yi cari açıktan kurtarabilecek önemli etkenlerden biri olabileceğini belirten Özdebir, “Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santral projeleri ve bu projelerin altyapılarında yerli katkıyı mutlaka artırmamız gerekir. Nükleer santraller ekonomik, endüstriyel ve teknolojik birçok faydayı da bulunduğu ülkeye sunmaktadır. Bahsedilen faydalardan yararlanabilmek ise büyük ölçüde devletin desteğine bağlıdır. Bunun için de nükleer sektörde tedarikçi olmayı hedefleyen firmaların eksiklerinin belirlenmesi ve giderilmesi açısından TAEK son derece önemlidir” diye konuştu. Özdebir, yerli sanayicinin nükleer üretim kabiliyetinin sadece ülkemizdeki santraller için değil, dünyada yapımı devam eden santrallere üretim açısından Türkiye’ye önemli fırsatlar sunacağını da ifade etti.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Dr. Zafer Demircan ise ASO’nun nükleer projelerini yakından takip ettiğini ve TAEK olarak bu projelere her türlü desteği vereceklerini belirtti. Demircan, “Türk sanayisine nükleer sektöre hizmet edebilecek kabiliyetleri kazandırmamız gerekiyor. Bu konuda TAEK olarak bizlere büyük görevler düşüyor. Tük sanayisini nükleer sektöre adapte edebilirsek Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin büyük bir bölümünü biz tedarik edebiliriz” diye konuştu.

Ziyarette ASO ile TAEK arasında nükleer sektörde işbirliği yapılması kararlaştırıldı. İşbirliği kapsamında ASO ile TAEK uzmanları tarafından bir çalışma grubu oluşturulacak ve NÜKSAK üyesi firmalar yerinde ziyaret edilecek. Ön değerlendirme niteliğindeki ziyaretlerde nükleer sektörde tedarikçi olmayı hedefleyen firmaların eksikleri belirlenecek ve bunların giderilmesine yönelik adımlar atılacak. Ayrıca sertifikasyon süreçlerinde de firmalara destek verilecek.