V. ULUSLARARASI NÜKLEER SANTRALLER FUARI VE IX. ZİRVE ETKİNLİĞİ - ASO NÜKSAK

V. ULUSLARARASI NÜKLEER SANTRALLER FUARI VE IX. ZİRVE ETKİNLİĞİ

İşareti : 05/5000-1919

İrtibat : ceyda.polat@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle 2014 yılından bu yana düzenlenen Nükleer Santraller Fuarı ve Zirvesi (NPPES); Ankara Sanayi Odası ve Nükleer Sanayi Derneği tarafından 21-22 Haziran 2023 tarihlerinde, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir.

Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük nükleer sanayi platformu olan NPPES; Dünya’nın 3. büyük nükleer enerji etkinliğidir. Etkinliğe 2022 yılında toplamda 1201 kişi katılmış, yaklaşık 450’den fazla eşleştirme görüşmeleri yapılmış ve 90’a yakın stantlı katılımcı yer almıştır.

Rusya, Fransa, Japonya, Çin, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, İtalya, Bulgaristan, Romanya, İspanya, Finlandiya, Belçika, İngiltere, ABD, Kanada, Arjantin, Nijerya, Ürdün, Güney Afrika, Almanya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İsviçre Zirveye yıllardır katılan ülkeler arasındadır.

Malumları olduğu üzere, enerji gündeminde öne çıkan Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’nın Türkiye’nin bir üretim üssü olmasına katkı sağlayabileceği öngörülmekte ve nükleer enerji yeşil enerji kaynakları arasında kabul edilmektedir. Bu bahisle Zirve’de ele alınacak konu başlıklarıyla AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinden nükleer enerjinin rolü ve geleceği geniş kapsamla değerlendirilecektir.

V. Uluslararası Nükleer Santraller Fuarı ve IX. Zirvesi’nde aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Ortadoğu ve Afrika’da yatırımları hızla devam eden küçük modüler nükleer enerji (SMR/MMR) projeleri de özel bir oturumla ele alınacaktır.

Türkiye’deki kamu kurumlarının, sanayinin ve uluslararası paydaşların geniş bir yelpazede temsil edileceği etkinliğe katılım koşulları ve ikili iş görüşmeleri hakkında detaylı bilgiye etkinlik resmi internet sitesinden ulaşılabilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası