NÜKSAK II. NÜKLEER SANTRALLER FUARI VE VI. ZİRVESİN’DE - ASO NÜKSAK

NÜKSAK II. NÜKLEER SANTRALLER FUARI VE VI. ZİRVESİN’DE

5-6 MART 2019


Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük nükleer enerji etkinliği niteliğini taşıyan II. Nükleer Santraller Fuarı ve VI. Zirve” Odamız ve Nükleer Mühendisler Derneği ortak organizatörlüğünde 5 – 6 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Fuar ve Zirve Başkanı Sn. Erol ÇUBUKÇU’nun konuşmaları ile başlayan açılış oturumunda Akkuyu NGS A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Anton DEDUSENKO, Kore Hidro ve Nükleer Güç Şirketi Başkanı Sn. Jae-Hoon CHUNG, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Projeler Genel Müdür Vekili Sn. İbrahim Halil DERE de konuşmaları ile yer almıştır.

Devamında Kore – Türkiye İşbirliği Seminerine katılan Yönetim Kurulu Başkanı Sn. ÖZDEBİR ve Yönetim Kurulu Üyesi Sn. DİNÇER, seminer sonrasında Kore Hidro ve Nükleer Güç Şirketi Başkanı Sn. Jae-Hoon CHUNG ve Uluslararası İlişkiler ve Ticaret Direktörü Byung-Il PARK ile özel görüşme yapmıştır. Görüşmede iki ülke arasındaki sanayi işbirliğini özellikle teknoloji transferi yönünden destekleyecek çalışmaların artırılması vurgulanmıştır.

Sn. ÖZDEBİR devamında NÜKSAK Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi üyelerinin yer aldığı ortak stand alanında bulunan firma temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Fuar alanında münferit standları ile yer alan diğer NÜKSAK üyeleri ve ilgili diğer sanayicilerle de görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Çok sayıda yerli ve yabancı şirketin üst düzey yöneticilerinin katılım sağladığı etkinliğin ikinci gününde, nükleer teknoloji alanında gelişmekte olan ülkelerin katıldığı oturum Odamız Genel Sekreteri Doç. Dr. Yavuz CABBAR yönetiminde tamamlanmıştır.

Odamızın davetine istinaden Zirve’ye katılım sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ana Metal Daire Başkanı Kamil ÖZKAN, Genel Sanayi Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Ali Murat SÜREKLİ, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’nden Şube Müdürü B. Tolga ARICAN, ve Uzman Çağrı BACAK NÜKSAK Proje üyesi firmalarımız ve fuar alanında yer alan yerli ve yabancı temsilciler ile görüşme imkanı bulmuştur.

NÜKSAK Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi’nin tanıtımı ve 2019 yılı faaliyetlerinin değerlendirilmesi maksadı ile fuar alanındaki firmalar Genel Sekreter Doç. Dr. Yavuz CABBAR ve Proje Koordinatörlerince ziyaret edilmiştir. Ayrıca Fransa Büyükelçiliği Nükleer Ataşelik Bölümü temsilcileri, Rosatom, Akkuyu NGS A.Ş. ve C İçtaş yetkilileri ile yerlileştirme süreçleri hakkında toplantı yapılmıştır.