NUKSAK III. NÜKLEER SANTRALLER FUARI VE VII. ZİRVESİN’DE - ASO NÜKSAK

NUKSAK III. NÜKLEER SANTRALLER FUARI VE VII. ZİRVESİN’DE

4-5 MART 2020


Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Odamız ve Nükleer Mühendisler Derneği ortak organizatörlüğünde düzenlenen, “III. Nükleer Santraller Fuarı ve VII. Zirve”si 4 – 5 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Pullman Otelde gerçekleştirilmiştir. Fuar ve Zirve Başkanı Sn. Erol ÇUBUKÇU’nun konuşmaları ile başlayan açılış oturumunda Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR, Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Aleksander VORONKOV, Dünya Nükleer Birliği Kıdemli Danışmanı Philippe COSTES, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Projeler Genel Müdür Vekili Sn. İbrahim Halil DERE ve Nükleer Anneler Kurucu Ortağı Heather HOFF da konuşmaları ile yer almıştır.
Devamında ASO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR, Meclis Başkan Yardımcısı Sn. Yavuz IŞIK ve Genel Sekreter Doç. Dr. Yavuz CABBAR NÜKSAK Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi üyelerinin yer aldığı ortak stand alanında bulunan firma temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Fuar alanında münferit standları ile yer alan diğer NÜKSAK üyeleri ve ilgili diğer sanayicilerle de görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
NÜKSAK Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi Proje Koordinatörlerince Akkuyu Nükleer Satınalma Şefi Sn. Roman ZYATKOV ile ihale şartları konusunda bir toplantı yapılmıştır.
NÜKSAK Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi’nin tanıtımı ve 2020 yılı faaliyetlerinin değerlendirilmesi maksadı ile fuar alanındaki firmalarla Proje Koordinatörlerince Efectis Era Avrasya Test ve Belgelendirme Ticari Koordinatör Sn. Ülker VERENEL, Alman TÜV SÜD Yetkilileri, Fin Platom Danışmanlık firma yetkilileri, Alman Bonnenberg & Drescher firma Sn. Matthias RITTER ile toplantılar gerçekleştirilmiştir.
Çok sayıda yerli ve yabancı şirketin üst düzey yöneticilerinin katılım sağladığı etkinliğin ikinci gününde, Rosatom ve IC İçtaş Yetkilileri bir toplantı gerçekleşmiştir. Toplantıya Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR, Genel Sekreter Doç. Dr. Yavuz CABBAR, ve NÜKSAK proje koordinatörleri katılım sağlamıştır. Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Başkan Yardımcısı Sn. Aleksander VORONKOV, Rein A.Ş. Dış İletişim ve Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Sn. Yaroslav MOZDAKOV, Rosatom Türkiye Temsilcisi Sn. Sergey TAMAEV, İC İctaş Genel Müdür Yardımcısı İlker ÖKSÜZ toplantıya katılmıştır. Sn. VORONKOV görüşmede nükleer karşıtı platforma karşı yapmakta olduğu çalışmalara yoğunlaştırarak iş birliği içerisinde uyumlu bir şekilde faaliyet yürütülmesi, Türk kamuoyunu doğru bilgilendirmesi ve aynı zamanda bu projenin gerçekleştirilmesi ile Türkiye’ye ne gibi yararlar sağlayacağını halk tarafından doğru algılanmasında sağlanabilmesi vurgulayarak iş birliklerimizi artırmak istediğini dile getirmiştir.
NÜKSAK Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi Proje Koordinatörlerince JICC JAIF Japonya Bilgi ve Kültür Merkezi standı ziyaret edilerek, 2020 yılı içerisinde gerçekleştirebileceğimiz faaliyetler hakkında görüşülmüştür.